Close

6 nejčastějších příčin poranění kolenního kloubu

Víš, že nejčastější příčinou poranění kolen není kontakt s někým druhým, ale způsobíme si jej sami?

Hledáš příčinu, proč jsi si zrovna nyní poranil koleno a proč zrovna ty? V diagnóze čteš, špatné došlápnutí, podvrknutí. Ano je to pravda, ale zamysli se kolik kroků a špatných došlápnutí v životě uděláš a nic se nestane? Nic se nestává jen tak, rozhodně ne u kolen! Ano jsou výjímky, že člověk blbě uklouzne, šlápne na nerovnost nevypne lyže (i to se dá ovlivnit). Ale pokud si sám otočíš koleno na rekreačním futsale nebo florbale, tak to opravdu není jen tak.

Tak co to mohlo způsobit?

foto by Vladimir Hodac

1. Malá předchozí poranění

Jedna z nejčastějších příčin zranění kolen ve vrcholovém sportu je předchozí malé svalové zranění. Hráč si natrhne sval (natažení svalu neexistuje). A pak ho okolnosti a vlastní potřeba nic nezameškat nutí se v co nejkratší době vrátit zpět na vrchol. Jenže když se zranění na 100% nezahojí, tak postižená oblast je ve velkém riziku. Natržený hamstring, který patří mezi hlavní stabilizátory kolen –> za týden se zda vše v pořádku, zraněná oblast už nebolí, tak šup do utkání nebo závodu. Tělo podvědomě šetří poraněnou oblast, která tím pádem neni dostatečně zpevněna, pak přijde souboj, změna směru a koleno se podlomí. Průšvih je na světě. Takže se podíváme zpět <<<––– diagnóza je podvrknuté koleno, natažený kolaterální vaz, nedejbože přetržený přední zkřížený vaz LCA, ALE příčinou bylo banální nedoléčené natažení (natržení) hamstringu a ne aktuální špatné došlápnutí!

2. Dlouhodobě špatné postavení kolen

Ploché nohy zapříčiní anatomicky špatné postavení kolen i o několik centimetrů. Takže pokud takto sportuješ celý život, tak vlastně jednou to koleno pravděpodobně řekne, že se mu to nelíbí. Chodíme tedy se džbánem pro vodu, až se ucho… nebo spíše vaz či meniskus utrhne

3. Přetěžování

Pořád trénuješ, pořád zvedáš kila ve fitness klubu, běháš kopce, makáš, co to jde a najednou z ničeho nic přijde zranění. Ano největší riziko je ve sportovních odvětvích, kde se tolik nedbá na regeneraci a kompenzaci nebo u trenérů. kteří tomu nevěnují pozornost a hráče soustavně přetěžují. Někdy méně a kvalitně zanemená lépe. Ikdyž musím říci, že poslední roky se to lepší. Pro mě vrcholový sportovec není pouze Tomáš Rosický, ale také nadšenec, který 4 krát týdně trénuje a maká tak, aby byl úspěšný v krajském přeboru. Ten ale nemá tolik možností jako Rosa.

4. Únava

Jedním z důvodů, kterým jsou způsobeny úrazy kolen, zejména na lyžích je únava. Celý rok nic a najednou Alpy, černé sjezdovky, 70km/h, na sjezdovce od 8:30 do 16:00. Ano to je přesně ten problém. Nepřipravený jdeš dělat sport, který je pro kolena se značkou velmi náročný. Důležité je se na hory řádně připravit a rozum nepřetlačit cenou permanentky, která je v posledních letech tak vysoká, že každá prosezená minuta v restauraci je hodně drahá. Ale věřte tomu, že kolena mají daleko větší hodnotu.

5. Svalová dysbalance, atrofie, zkrácení

Jeden z dalších problémů, se kterými se setkávám jsou buď zcela ochablé svalové partie u lidí, kteří nesportují, ale také dysbalance u těch, kteří navštěvují fitness kluby pravidelně a zkrácené svaly způsobené nulovou kompenzací. Klasický příklad muže, který chce mít namakaná stehna a zdravá kolena: tráví ve fitness klubu na strojích měsce –> předkopy, leg-pressy, dřepy, zákopy atd…, ale hamstringy má zkrácené a ochalblé, hýžďové svaly neumí uvolnit, mobilita v kyčli nulová a kvadricepsy přetížené. Neprotažený sval hlavně nelze správně naposilovat. Jedou větou: rozhodne to není jen o namakaných stehnech

6. Žádné nebo špatné rozcvičení

Klasický stretching před sportovním výkonem –> opřeš se o zábradlí, přítáhneš patu k zadku a pak k břichu a jdeš sportovat –> Je to největší chyba a vážně to nedělej! Před sportovním výkonem se musíš správně rozběhat, zahřát a připravit pomocí aktivačních cviků a dynamického stretchingu.

foto by Vladimír Hodač & PUMA

 

Mgr. Marc Mandelbaum

Mgr. Marc Mandelbaum

Jsem absolventem magisterského oboru wellness – regenerační specialista na vysoké škole Palestra a také absolventem Západočeské univerzity v oboru tělesná výchova a sport. Specializuji se na prevenci a poúrazovou rehabilitaci kolenního kloubu. Dále připravuji komplexní kondiční a regenerační programy pro sportovce s důrazem na správnost provedení. Jsem specialistou na cirkadiánní rytmus a chronobiologické determinanty sportovce.
Mgr. Marc Mandelbaum

Jeden komentář v “6 nejčastějších příčin poranění kolenního kloubu

David Plsek
20.3.2022 at 20:27

Dobry den potreboval bych poradit klidne i osobne 5/21 jsem podstoupil operaci LCA,vse slo v poradku nez sem se na sve svatbe trosku utrhl ze retezu a tancoval a pote otok,cca mesic sem dal kolenu odpocinek a otok sam odesel,coz je pry dobre. Jen od te doby,kdyz propnu nohu tak tam lupe citelne ale neboli.,beham,byli jsme na lyzich s ortezou a vse ok,ted 14dni zpet prvni trenink fotbal,bohuzel na UT nova ale tvrdy koberec a jako hrdina sem si rekl ze budu trenovat bez ortezy,po treninku otok bohuzel,jinak sem se citil dobre a nebyl sem do poctu. Bohuzel sem musel dat 2tydny pauzu s fotbalem,kolo vse ok i s mensim otokem..mel bych koleno kdyz je tam vypotek namahat nebo uplne radsi uklidnit. Vaz dle me drzi dobre jen noha mela dost namahu na fotbale a myslim si ze mi okolo kolena chybi sval,noha byla cela takova namozena i lytko oteklo. Poradil by jste mi jak dobre koleno a 4hlavy sval dobre naposilovat. Mam cca 10mesicu po operaci. Cvicil sem prvni rekneme pul rok dost,kazdy den rotoped a dalsi cviky. Dekuji moc!za jakoukoliv odpoved

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *